Ako sa rozbiehal náš klub voľnočasových aktivít v novom školskom roku 2013/2014…

10705272Jeseň je jedno z ročných období, ktoré sa vyznačuje pochmúrnym počasím ale zároveň je zaujímavé, tým ako vie prekrásne sfarbiť prírodu. Deti si začínajú plniť svoje školské povinnosti, ale to neznamená, žeby skončil ich čas pre hru a tvorenie. September a október sa niesol najmä v duchu jesenných kreácií zo spadnutého lístia, gaštanov, či iných plodov neodmysliteľne patriacich k jesennej prírode.

Vyrábali sme si s deťmi postavičky z lístia a tiež gaštanov. Keďže kreativite sa medze nekladú, staršie deti vytvorili aj veľa iných pekných obrázkov z lístia, ktoré dotvorili pastelkami. Ako sa pani jeseň hrá s farbami, tak sa aj naše deti snažili vytvoriť netradičné farebné obrázky.  Na jeseň je aj vhodný vietor na púšťanie šarkanov, ktoré si  deti počas niekoľkých stretnutí vyrábali  a tiež si ich boli púšťať s dobrovoľníkmi.

Nezabudli sme ani na rozvoj motorických schopností u detí, keď sme vyrábali motýliky z rúk. Všetci sme sa trochu potrápili, pri obkreslovaní svojej laterálnej ruky :D Okrem výtvarných aktivít sme lúštili zašifrovanú správu, na základe dešifrovacich kartičiek, ktoré deti hľadali v priestoroch klubu. Chceli by ste vedieť, čo sa ukrývalo v tajnej správe? Po dešifrovaní sme zistili, že vo Funclube Fortuna je vždy zábava! Ďalej sme sa hrali novú hru „Kreslíme za pomoci kociek“. Hra  je skvelá na rozvoj zručností: orientácia na základe predlohy, priestorovú orientáciu (kde nakresliť a aký veľký priestor si má dieťa vyhradiť pre nenakreslené časti) , sociálne zručnosti (striedanie sa na základe jednoduchých pravidiel), kreativita (navrhovanie obrázku) a matematika  (práca s číslami a kreslenie).

Na konci októbra sa každoročne oslavuje už aj na Slovensku: „Halloween“ sviatok všetkých strašidielok.  Pri tejto príležitosti deti tvorili rôzne druhy strašidielok a tekvičkové tváre, ktoré sú výzdobou nášho klubu. Vyrábali sme si aj karnevalové masky. Čo je tiež jedna z aktivít, ku ktorej sa deti vracali počas viacerých klubov. Pre veľký záujem sme si usporiadali, aj keď menšiu Halloweensku party. Deti prišli v najrozličnejších kostýmoch. Nechýbali princezné, akční hrdinovia, včielka, mačacie ženy, spiderman a veľa iných. V klube si podľa potreby ešte vyrobili masky na tvár ala škrabošky.  Program tvorili vystúpenia detí najmä v oblasti tanečnej. Nechýbala ani dávka strachu, keď sa deti pokúšali dobrovoľníkov čo najnetradičnejšie vystrašiť .

Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity s deťmi a mládežou  v našom voľnočasovom klube FunClubFortuna. 

Ďaďa